Oudste remise HTM in Scheveningen volledig vernieuwd
Donderdag 22 januari was het zover: na een ingrijpende renovatie opende de remise Scheveningen weer officieel haar deuren. Na twee jaar sluiting vertrekken trams 9, 11 en 17 sinds 5 januari 2026 weer uit de remise. Deze oudste remise van HTM is al sinds 1905 in gebruik.
Door de unieke ligging speelt deze nog altijd een sleutelrol in de dienstverlening van HTM. De remise ligt midden in een gebied met veel tramlijnen én één van de drukste bestemmingen en evenementlocaties van Den Haag

Tijdens de opening onthulden Rien Heilbron, directeur Techniek HTM en Simon Fortuyn, regiobestuurder MRDH en wethouder Lansingerland een kunstwerk aan de gevel. Het tegeltableau is gemaakt door de Haagse kunstenaar Guido Pera en verbindt op een mooie manier verleden, heden en toekomst.
Wat is er veranderd?
Remise Scheveningen biedt nu plaats voor minimaal 36 lagevloertrams. Daarvoor is de stallingsruimte volledig vernieuwd en voorzien van deuren die voldoen aan de huidige milieu- en geluideisen. In de bestaande bouw is de kantoorruimte volledig vernieuwd én verduurzaamd. De daken kunnen worden voorzien van zonnepanelen, waarmee zowel de remise als het kantoorgedeelte worden voorzien van elektriciteit.

Nieuwe stroomvoorziening voor opladen elektrische bussen
De sporen in de hal, op het voorterrein en de in- en uitruksporen van en naar de Gevers Deynootweg zijn vervangen. Verder is een compleet vernieuwd onderstation aangelegd met een extra aansluiting naar het Zwarte Pad waarmee de elektrische bussen van HTM kunnen worden opgeladen. Uniek voor Europa is de volledig geautomatiseerde zandvulinstallatie. Dat zand wordt via vulpistolen in de daarvoor bedoelde opslag in de tram gebracht. Met dat zand krijgt de tram meer grip op de rails tijdens het remmen
Trams vanuit de remise
Sinds 5 januari rijden trams 9, 11 en 17 weer vanuit de remise Scheveningen. Vanaf daar vertrekken de trams richting het Zwarte Pad, Scheveningen Haven en het Statenkwartier. HTM kijkt ook alvast vooruit: eind 2026 gaat ook tram 1 met de nieuwe TINA-tram rijden vanuit de remise Scheveningen.
